Jeśli nie jesteś pewna czegokolwiek w opiece nad dzieckiem, skonsultuj się z pediatrą MUDr. Lucie Skálovą. Wyślij swoje pytanie, a my za kilka dni opublikujemy tutaj jej porady.
Możesz spróbować znaleźć szybką odpowiedź na swoje pytanie w już odpowiedzianych pytaniach.
Chętnie pomożemy. Z drugiej strony, Twój pediatra zna Twoje dziecko najlepiej i nasze porady nie mogą zastąpić kompleksowej opieki medycznej. Jeśli sytuacja jest pilna, należy skontaktować się bezpośrednio z lekarzem lub 155.
Witam, moja córka ma 8 miesięcy i zauważyłam, że jej paluch jest bardzo zaczerwieniony i zaogniony. Nie sprawia jej bólu, a na sąsiednim paluszku niedawno zszedł jej paznokieć bez bólu i krwi. Czytałam, że u wielu dzieci występuje taka choroba, zwana bostonką, ale gdzie mogła się zarazić?
Witam, zaczerwieniony paluch wynika prawdopodobnie z przyczyn innych niż tzw. bostonka. Tę chorobę wywołują wirusy, przede wszystkim wirus coxsackie typu A. Okres wylęgania trwa od 3 do 6 dni, a do zakażenia dochodzi drogą kropelkową (to znaczy, jeśli Pani kicha lub kaszle, zasłaniając usta dłonią, a później dotknie Pani czyjejś dłoni, a ta osoba nie umyje dłoni przed następnym posiłkiem), być może wydzieliną niewielkich krostek. Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej charakteryzuje się wysoką gorączką, a następnie wystąpieniem bolesnej wysypki / drobnych krostek wokół ust i w ich wnętrzu, na wnętrzu dłoni i podeszwach stóp. Może jej towarzyszyć ból gardła i utrata apetytu. Leczy się ją objawowo, tj. obniża gorączkę środkami przeciwgorączkowymi. W przypadku odwodnienia należy zapewnić odpowiednią ilość płynów. W porozumieniu z pediatrą należy podać nawodnienie w kroplówce. Jeśli zaczerwienienie palucha nie ustąpi lub jeśli się pogorszy bądź wystąpi gorączka, dobrze byłoby, gdyby córkę zbadał pediatra.
Termin bezdech senny odnosi się do zaburzenia, które wiąże się z utratą oddechu lub mniej intensywnym oddechem podczas snu. U dzieci takie problemy wynikają z niedorozwoju ośrodka oddechowego w mózgu. Jeśli przerwa jest zbyt długa, może spowodować zespół Alte i ostatecznie zespół nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).
Więcej