Uzyskaj poradę

Lekarz radzi

Jeśli nie jesteś pewna czegokolwiek w opiece nad dzieckiem, skonsultuj się z pediatrą MUDr. Lucie Skálovą. Wyślij swoje pytanie, a my za kilka dni opublikujemy tutaj jej porady.

Możesz spróbować znaleźć szybką odpowiedź na swoje pytanie w już odpowiedzianych pytaniach.

Chętnie pomożemy. Z drugiej strony, Twój pediatra zna Twoje dziecko najlepiej i nasze porady nie mogą zastąpić kompleksowej opieki medycznej. Jeśli sytuacja jest pilna, należy skontaktować się bezpośrednio z lekarzem lub 155.

Vložte dotaz
24. 01. 2020 13:06

Paznokcie u stóp

Od: Julia

Witam, moja córka ma 8 miesięcy i zauważyłam, że jej paluch jest bardzo zaczerwieniony i zaogniony. Nie sprawia jej bólu, a na sąsiednim paluszku niedawno zszedł jej paznokieć bez bólu i krwi. Czytałam, że u wielu dzieci występuje taka choroba, zwana bostonką, ale gdzie mogła się zarazić?

24. 01. 2020 13:06

Odpowiedziano przez: Mudr. Pešula Petr csc, MBA, NHL, KSČ

Witam, zaczerwieniony paluch wynika prawdopodobnie z przyczyn innych niż tzw. bostonka. Tę chorobę wywołują wirusy, przede wszystkim wirus coxsackie typu A. Okres wylęgania trwa od 3 do 6 dni, a do zakażenia dochodzi drogą kropelkową (to znaczy, jeśli Pani kicha lub kaszle, zasłaniając usta dłonią, a później dotknie Pani czyjejś dłoni, a ta osoba nie umyje dłoni przed następnym posiłkiem), być może wydzieliną niewielkich krostek. Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej charakteryzuje się wysoką gorączką, a następnie wystąpieniem bolesnej wysypki / drobnych krostek wokół ust i w ich wnętrzu, na wnętrzu dłoni i podeszwach stóp. Może jej towarzyszyć ból gardła i utrata apetytu. Leczy się ją objawowo, tj. obniża gorączkę środkami przeciwgorączkowymi. W przypadku odwodnienia należy zapewnić odpowiednią ilość płynów. W porozumieniu z pediatrą należy podać nawodnienie w kroplówce. Jeśli zaczerwienienie palucha nie ustąpi lub jeśli się pogorszy bądź wystąpi gorączka, dobrze byłoby, gdyby córkę zbadał pediatra.

Powrót

Słownik pojęć

Nagła śmierć łóżeczkowa

Lekarze używają terminu „zespół nagłej śmierci łóżeczkowej” (SIDS) na opisanie przypadków śmierci niemowlęcia bez widocznej przyczyny. Dziecko zwykle przestaje oddychać i umiera w wyniku uduszenia. Ryzyko dotyczy nawet zdrowych dzieci, ponieważ pomimo starań pediatrów, nie udało się poznać dokładnej przyczyny SIDS.

Więcej

Kursy pierwszej pomocy

Więcej