Fałszywy alarm

F

Fałszywy alarm występuje, gdy monitor uruchomi alarm, ale dziecko oddycha prawidłowo. Dzieje się tak, gdy podkładka sensoryczna nie odbiera ruchu ciała dziecka.

Może się to zdarzyć u dzieci poniżej trzeciego miesiąca życia, które mają niską wagę i nie poruszają się w czasie snu. W takim przypadku należy umieścić podkładkę sensoryczną bezpośrednio pod prześcieradło. Zapewnia to prawidłowy odbiór ruchów dziecka przez czujnik. Kiedy dziecko zacznie być bardziej ruchliwe podczas spania, można umieścić podkładkę sensoryczną z powrotem pod materacem.

 

Nieprawidłowy odbiór może wystąpić także, gdy dziecko za radą lekarza ma spać z uniesioną główką. Należy wówczas unieść ramę łóżka (nie sam materac) lub tylne nogi łóżeczka. To zagwarantuje dobre przyleganie materaca do podkładki sensorycznej.

 

Trzecią opcją jest to, że materac jest ściśnięty między ścianami łóżeczka i lekko „unosi się”. Tworzy to szczelinę między podkładką sensoryczną a materacem. Ruchy nie są zatem odbierane przez czujnik w podkładce.

 

Kiedy monitor oddechu wykryje, że dziecko nie oddycha, uruchomi alarm. Kiedy u dziecka wystąpi bezdech senny lub zespół Alte, głośny dźwięk alarmu często je obudzi i przypomni o konieczności oddychania. Zanim rodzice dotrą do łóżeczka, dziecko oddycha normalnie i wydaje się, że wszystko jest w porządku. Dlatego też na pierwszy rzut oka taka sytuacja może wydawać się fałszywym alarmem, nawet jeśli był to faktyczny alarm.

K

Kalibrowanie

Podkładka sensoryczna zawiera czujnik wykrywający nawet najdrobniejszy ruch niemowlęcia. Okres jej p...

Więcej